Výživné a chutné mléko
z našeho chovu

Prostřednictvím mlékomatu umístěného v naší prodejně si můžete exkluzivně zakoupit mléko od jerseyských krav z chovu MVDr. Věry Samohýlové. V provozu je od pondělí do pátku v čase od 8:00 do 18:00 a v sobotu od 8:00 do 11:00 hod.

Mléko má vysoký obsah bílkovin, od 4,1-4,4 % a velmi vysoký obsah tuku, 6,2-7,5 %. Tukové kapénky jsou velké a usnadňují stloukání na máslo, vysoký obsah pevných složek též předurčuje toto mléko k výrobě sýrů. Díky velkému obsahu beta-karotenu je žlutě zbarvené. Více informací o našem chovu jerseyského skotu najdete zde

Jerseyský skot

Jerseyský skot, též nazýván jersey, je malé plemeno charakteristické jemnou štičí hlavou, ušlechtilou tělesnou stavbou a žlutohnědou srstí, jejíž odstín kolíká od krémové až po červenou. Jedná se o skot drobné a jemné konstituce, krávy dosahují kohoutkové výšky pouze 117–125 cm a živé hmotnosti 350–420 kg. 

Plemeno pochází ze skotu původem z Normandie a Bretaně, který byl dovezen na ostrov Jersey. Čistokrevně je chováno již přes 600 let a v Anglii bylo známé už v 18. století jako plemeno s mlékem vhodným pro výrobu másla. Do Česka byl jerseyský skot dovezen v 60. letech 20. století.

Na rodinné farmě pod Chocholkou chováme s láskou kravičky jménem Žofinka, Madlenka, Helenka, Vanda a Alela. Všechny žijí spokojeně ve volnosti s neomezeným přístupem do pastvin. Podojit se chodí dvakrát denně zavoláním na své jméno. Čerstvé chlazené mléko následně dopravíme do mlékomatu, zde si jej můžete zakoupit. Přijďte ochutnat! Je skutečně lahodné.